Rocznice ślubu – czy to ważne święta? Dla małżonków na pewno, zwłaszcza ta pierwsza, zwana papierową. Po dwunastu miesiącach od sakramentalnego „tak” powracają wspomnienia i księga, która na samym początku nowej drogi młodych ludzi była pusta, jest powoli zapisywana. Stąd też nazwa pierwszej rocznicy ślubu i taka jej symbolika. Słowo papier dodatkowo kojarzy się z długowiecznością i zarazem kruchością. Może szybko ulec zniszczeniu, ale pielęgnowany i odpowiednio chroniony może przetrwać długie lata, ba! nawet wieki!. Podobnie jest z pierwszymi miesiącami małżeństwa. Nic dziwnego, że pierwsza rocznica ślubu otrzymała takie właśnie określenie. A co z innymi rocznicami ślubu. Czy mają swoje nazwy?
Gody czyli rocznice ślubu – pochodzenie
Rocznice ślubu to inaczej gody. Każda rocznica ma swoją nazwę i symbolikę. Tradycja ta ma korzenie germańskie i sięga średniowiecza. Po 25 latach małżeństwa mąż ofiarowywał żonie srebrny wieniec, a po 50 – złoty. Z tego też zwyczaju narodziły się srebrne i złote gody. Inne rocznice ślubu nie były celebrowane. Sytuacja zmieniła się w XIX w., kiedy zaczęto więcej uwagi skupiać na rodzinie i na początku wieku XX zaczęto świętować kolejne rocznice ślubu, nadając im nawet różne nazwy.
Nazwy i znaczenie poszczególnych rocznic ślubu.

nazwy rocznic ślubu
Kolejne rocznice ślubu symbolizują trwałość małżeństwa i ich nazewnictwo jest mocno powiązane ze stażem małżeńskim – im większy staż, tym „drogocenniejsza” nazwa, co można zauważyć po trzynastej rocznicy ślubu, zwanej koronkową. Bezsprzecznie więc nawiązanie do drogocennych kruszców oznacza silne więzy między małżonkami – ich cierpliwość, wytrwałość i miłość, której nie można niczym rozbić. Najlepiej to ilustruje 60-ta rocznica ślubu, czyli diamentowa oraz 75-ta, zwana brylantową. Kamienie te cechuje twardość, trwałość i czystość symbolizujące wieczną, prawdziwą i nigdy nie ustającą miłość.
1. rocznica ślubu – papierowa
2. rocznica ślubu – bawełniana
3. rocznica ślubu – skórzana
4. rocznica ślubu – kwiatowa lub owocowa
5. rocznica ślubu – drewniana
6. rocznica ślubu – cukrowa
7. rocznica ślubu – wełniana
8. rocznica ślubu – spiżowa, brązowa lub blaszana
9. rocznica ślubu – gliniana lub generalska
10. rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa
11. rocznica ślubu – stalowa
12. rocznica ślubu – płócienna, jedwabna lub lniana
13. rocznica ślubu – koronkowa
14. rocznica ślubu – kości słoniowej
15. rocznica ślubu – kryształowa
20. rocznica ślubu – porcelanowa
25. rocznica ślubu – srebrna
30. rocznica ślubu -perłowa
35. rocznica ślubu -koralowa
40. rocznica ślubu – rubinowa
45. rocznica ślubu – szafirowa
50. rocznica ślubu – złota- tzw. złote gody
55. rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa
60. rocznica ślubu – diamentowa
65. rocznica ślubu – żelazna
70. rocznica ślubu – kamienna
75. rocznica ślubu – brylantowa
Nazwy rocznic ślubnych – skąd się wzięły?
Jako, że z czasem coraz większą wagę przywiązywano do rodziny i małżeństwa coraz bardziej popularne stało się obchodzenie kolejnych rocznic ślubu. Celebracje te wymagały swojego nazewnictwa. Na pomoc przyszła tu Emily Post, amerykańska autorka artykułów do różnych magazynów i jednocześnie specjalistka od etykiety. To ona właśnie w roku 1922 wymyśliła pierwszych osiem nazw dla 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75 rocznicy. Piętnaście lat później Związek Jubilerów Amerykańskich określił kolejne nazwy.
Wybrane rocznice ślubu – znaczenie symboliki
Pierwsza rocznica ślubu to jak wspominaliśmy rocznica papierowa. Wraz z podpisaniem aktu małżeńskiego, który właśnie jest w formie papierowej, małżonkowie zapisują powoli kolejnymi wydarzeniami księgę swojego małżeńskiego życia.
Druga rocznica ślubu to rocznica bawełniana. Dobra bawełna to trwały i solidny materiał. Dodatkowo kojarzy się z miękkością, czymś miłym i przytulnym. Jeśli małżonkowie obchodzą tę rocznicę ślubu, to znaczy że jest im razem dobrze, miło i przyjemnie. Łączą ich pozytywne relacje a ich dom jest pełen ciepła niczym bawełniana pościel…
Trzecia rocznica ślubu to rocznica skórzana. Co to może oznaczać? Małżonkowie już dobrze się znają i czują, że dobrze się dopasowali, niczym „druga skóra”.
Czwarta rocznica ślubu to rocznica kwiatowa – czyli małżeństwo w pełnym rozkwicie, a małżonkowie czynią dalsze starania, by ich relacja kwitła jeszcze piękniej.
Piąta rocznica ślubu to rocznica drewniana, a drewno to twardy surowiec, do tego symbolizuje mądrość. Małżeństwo z pięcioletnim stażem zdecydowanie ma już mocne filary swojej relacji, a ich wspólna mądrość prowadzi dalej ku przyszłości.
Szósta rocznica ślubu to rocznica cukrowa. Po pierwszych latach poznawania się i umacniania związku, teraz małżonkowie mogą rozkoszować się słodyczą swej miłości!
Siódma rocznica ślubu to rocznica wełniana. Cóż nie jest bardziej komfortowego niż wełniany sweter czy wełniane skarpetki w chłodny wieczór…? Siódmy rok małżeństwa to komfort, ciepło rodzinne i bezpieczeństwo w chłodne dni… Taka jest wełna – ciepła i niezastąpiona… jak nasz partner.
Ósma rocznica ślubu to rocznica brązowa. Brąz to najczęściej stop miedzi z cyną. I takie jest małżeństwo z ośmioletnim stażem… Scala się, łączy, stapia, by tworzyć doskonałą jedność.
Dziewiąta rocznica ślubu to rocznica gliniana. Glina to wspaniały surowiec, który pozwala stworzyć piękne i różnorodne formy. Dodatkowo poddana obróbce w piecu ceramicznym staje się twarda. Podobni jest w małżeństwie – trzeba się mocno postarać, żeby coś wspaniałego „ulepić” i trochę poczekać na świetny rezultat. Ale czyż nie warto…?
Dziesiąta rocznica ślubu to rocznica aluminiowa. Aluminium ma wspaniałe cechy. Nie dość, że jest wytrzymałe, to jeszcze plastyczne, odporne na korozję i doskonale przewodzi ciepło! Ta rocznica nie mogła mieć innej nazwy, bo małżeństwo z takim stażem jest właśnie jak aluminium!
Be the first to comment