Latest

Jakie imię do bierzmowania dla chłopaka

bierzmowanie imię dla chłopaka

Nadawanie imienia na bierzmowaniu to starodawny zwyczaj. Otrzymujemy je na cześć naszego nowego patrona, którego wybraliśmy samodzielnie. Imię to nie jest wpisywane w oficjalne dokumenty, ale warto wybrać je rozwagą. Powinno ono bowiem reprezentować świętego z którego postawą do życia się utożsamiamy.

Imię do bierzmowania dla chłopaka – wymogi

Wybierając imię do bierzmowania należy wziąć pod uwagę pewne wymogi. Przede wszystkim imię powinno należeć do świętego lub błogosławionego. Związane jest to z tym, że nowe imię to symboliczny wybór patrona. Pamiętaj o tym ponieważ wybór swojego imienia będziesz musiał później uzasadnić księdzu dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego patrona. Jeżeli podczas chrztu otrzymałeś już święte imię to nie musisz szukać nowego patrona. W związku z tym nie musisz wybierać trzeciego (lub w niektórych przypadkach drugiego) imienia.

Jak już wiesz, że imię do bierzmowania to imię twojego nowego patrona. Warto więc podejść do sprawy poważnie. Twój nowy patron powinien swoją postawą życiową cię inspirować. Przed wyborem imienia warto więc poczytać biografię świętych. Poznasz ich życie oraz drogę do zostania świętym. Kto wie może życie któregoś świętego lub błogosławionego spodoba ci się na tyle, że zostanie twoim autorytetem. Za pomocą pośrednictwa osoby, której imię wybierzesz na bierzmowaniu będziesz zwracać się do Boga.

imię dla chłopaka bierzmowanie

imię dla chłopaka bierzmowanie

Imię do bierzmowani dla chłopaka – co należy wiedzieć o swoim patronie?

Gdy już znajdziesz odpowiednie imię dla siebie będziesz musiał je w odpowiedni sposób uzasadnić. Czytając biografię świętego lub błogosławionego zwróć uwagę przede wszystkim na to w jaki sposób zostali świętymi. Może wcześniej prowadzili grzeszne życie, ale się z czasem nawrócili? A może pomagali tym najbardziej potrzebującymi? Zastanów się czy z którąś z tych ścieżek się utożsamiasz. Zwróć uwagę również na to jaką śmiercią twój patron zakończył swój żywot. W uzasadnieniu wyboru warto również podkreślić czyim patronem jest święty. Przykładowo Dominik jest patronem ministrantów. Jeśli więc jesteś ministrantem podkreśl ten fakt.

Uzasadniając swój wybór warto również znać takie podstawowe fakty o swoim świętym jak miejsce pochodzenie, wiek w jakim zmarli czy data urodzenia. Im więcej faktów z życia swojego patrona poznasz tym będzie to bardziej świadomy wybór. Informacje na temat wielu świętych bez problemu znajdziesz w sieci lub ze specjalnych książek poświęconych ich biografii.

Przykłady imion do bierzmowania dla chłopaka

Poniżej znajdziesz opis kilku świętych i błogosławionych, którzy być może będą dla ciebie stanowić wzór godny do naśladowania.

Św. Kamil gdy był nastolatkiem daleko mu było do ideału prowadził bardzo porywcze życie. Dopiero po przegraniu wszystkich pieniędzy podjął pracę u zakonników gdzie nawrócił się. Inny święty –  Franciszek jest zwany “biedaczyną z Asyżu”. Pomimo, że pochodził z bogatej rodzinny postanowił żyć w ubóstwie i pomagać najbardziej potrzebującym. Podobną postawą wykazał się św. Mateusz, który porzucił swoje bogactwo po to aby służyć Jezusowi.

Ciekawy jest również życiorys świętego Karola. Podczas wielkiej zarazy panującej w mieście nie uciekł z niego, ale pomagał chorym organizując im pomoc oraz leczenie. Taka postawa do bliźniego jest godna naśladowania.

Wybór imienia do bierzmowania powinien być dokonany z duża rozwagą ponieważ reprezentuje ono osobę, którą obieramy jako swojego patrona. Przeczytaj dokładnie biografię świętego, które życie ci imponuje i wynotuj najważniejsze informacje, które pozwolą ci uzasadnić swój wybór.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*