Latest

Jak zaplanować wesele

planowaniee wesela

Najpiękniejszy dzień w roku wymaga ogromu przygotowań. Można całą organizację zlecić zewnętrznym firmom, zdając się na profesjonalistów, lecz wiele par decyduje się na samodzielne przygotowania, chcąc czerpać ogromną satysfakcję z samych przygotowań, ale również końcowego dzieła. Zebrane doświadczenia par w organizacji wesel znajdują się w krótkim poradniku krok po kroku.

Kalendarium organizacji wesela

Etap I – początek

Najważniejsze jest dobre rozplanowanie. Wesele to ogromne przedsięwzięcie, dlatego kalendarz jest podstawowym niezbędnikiem weselnym. Dobrze jest umówić się z kilkoma osobami, które przyjmą na siebie obowiązek realizacji niektórych punktów planu lub będą zobowiązane do ich ich monitorowania.

  1.  Kupno kalendarza lub notatnika. Rekomendujemy kalendarz, z wygodnym wpisywaniem kolejnych działań w odpowiednie dni roku. Dobrze jest również korzystać z kalendarza elektronicznego, w smartfonie lub laptopie, który będzie “przypominał” o kolejnych etapach i działaniach.
  2. Wypisanie listy osób, którzy pomogą w organizacji uroczystości.
  3. Wybór terminu wesela – wesele należy przygotowywać co najmniej rok przed wydarzeniem.
  4. Wybór miejsca wesela – konieczność sprawdzenia sal weselnych, okolicy, miejsc noclegowych dla gości, możliwości dojazdu, a także odległość od kościoła, jeżeli planowany jest ślub kościelny lub Urzędu Stanu Cywilnego. Sprawdzenie kosztów rezerwacji hotelowych.
  5. Zarezerwowanie sali weselnej oraz terminów ślubu w kościele lub USC. Trzeba pamiętać, że w większości hoteli płaci się zaliczkę przy rezerwacji.
  6. Rezerwacja noclegów hotelowych.

    wesele planowanie

    wesele planowanie

Etap II – przygotowania wstępne

  1. Decyzja o kosztach lub podziale kosztów, jeżeli w finansach partycypują bliscy. Od zasobów finansowych zależy zakres wszystkich pozostałych działań. Najlepiej zaplanowana organizacja wesela bez ustalenia wstępnego kosztorysu może przynieść sporo rozczarowań.
  2. Ustalenie stylistyki wesela. To bardzo ważne, gdyż na tym tle pojawiają się często nieporozumienia. Styl wesela to wystrój sali, ubiór Państwa Młodych, weselne jedzenie, rodzaj muzyki. Dobrze, jeżeli jest spójny z okolicą zewnętrzną, np. wesele w stylu góralskim lub ludowym nie pasuje do luksusowej sali hotelowej w dużym mieście lub nadmorskiej restauracji.
  3. Zrobienie kompletnej listy gości. To kolejny punkt sporny, najczęściej między Państwem Młodych Młodymi a ich rodzicami. Warto listę uzgodnić wcześniej, żeby przed ślubem nie było nieporozumień.
  4. Zamówienie orkiestry weselnej lub DJ-a/wodzireja. Najlepsi DJ-e mają zarezerwowane kalendarze na kilka lat naprzód.
  5. Zarezerwowanie fotografa weselnego.
  6. Zamówienie sukni ślubnej – wybór odpowiedniej sukni zajmuje na ogół dużo czasu.  Niektóre Panny Młode kupują gotowe suknie, które wymagają dopasowania i poprawek, inne decydują się na szycie. Wybór sukni lub jej wzoru, poprawki i szycie mogą zająć nawet 3 – 5 miesięcy. Wraz z wyborem sukni należy zaplanować garnitur dla Pana Młodego. Podobnie, jak w przypadku sukni Panny Młodej – poprawki gotowego stroju lub szycie indywidualne zajmuje kilka-kilkanaście tygodni. Suknia i garnitur powinny być gotowe najpóźniej na miesiąc przed ślubem i weselem.
  7. Obuwie należy kupić najpóźniej miesiąc przed weselem, najlepiej zaplanować dwie pary do ewentualnej zmiany. Buty weselne trzeba wcześniej “rozchodzić”, żeby nie sprawiły niespodzianek w trakcie zabawy.
  8. Najmniej 3 do 5 miesięcy przed weselem należy zamówić oraz wysłać zaproszenia na wesele. W zaproszeniu warto zaznaczyć informacje dotyczącą noclegów a także poprosić o informację zwrotną z potwierdzeniem przybycia oraz wymaganiami kulinarnymi, coraz więcej osób preferuje dania bezmięsne.
  9. Ustalenie menu oraz umowa z firmą cateringową, piekarnią, ciastkarnią lub kucharzami. Ustalenie dowozu przez dostawców, jeżeli jest konieczne.
  10. Zamówienie lub umówienie z rodziną transportu weselnego – dla Pary Młodej i gości.
  11. Ustalenie sposobu zajmowania miejsc przez gości w sali weselnej.
  12. Umówienie się z DJ-em na muzyczne tło kolejnych etapów wesela.
  13. Zamówienie lub wykonanie elementów dekoracji sali weselnej.

Etap III – dopinanie na ostatni guzik

  1. Upewnienie się, że realizacja punktów etapu II jest zakończona.
  2. Wypoczynek Państwa Młodych, regeneracja sił, fryzjer, kosmetyczka
  3. 24 godzin przed weselem – dekoracja sali lub sprawdzenie dekoracji.
  4. Poranek przed weselem to czas na fryzurę, makijaż oraz zakładanie strojów ślubnych.

Niektóre Panny Młode decydują się na samodzielne przygotowanie makijażu i fryzury, inne zdają się na profesjonalne makijażystki i kosmetyczki. W drugim przypadku osobę dbającą o wizaż należy zarezerwować odpowiednio wcześnie.

Tuż przed weselem Para Młodych powinna być wolna od wszelkich trosk. Organizacja wesela z kalendarzem w ręku oraz podziałem obowiązków zapewni komfort poczucia, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*