Latest

Jak wypisać zaproszenie na komunię?

zapraszania komunijne wypisywanie

Nierozerwalnym elementem Pierwszej Komunii Świętej jest zorganizowanie przyjęcia po uroczystości w kościele. Jednakże, o planowanej ceremonii trzeba najpierw powiadomić gości. Podpowiadamy, jak wypisać zaproszenie na komunię oraz jakich elementów nie powinno się w nim zamieszczać.

Jak powinno wyglądać zaproszenie na Komunię Świętą?

W sprzedaży znaleźć można gotowe szablony zaproszeń na Komunię Świętą. Mimo to, część rodziców decyduje się na ich ręczne wypisywanie od podstaw. Oto, co powinno się znaleźć dla blankiecie wysyłanym gościom.

komunia święta wypisywanie zaproszeń

Komunia święta wypisywanie zaproszeń

Kto i kogo zaprasza?

Elementarną częścią zaproszenia musi być informacja o jego nadawcy i adresacie. Osobą wysyłającą zaproszenie może być dziecko – wówczas rodzic może rozpocząć wypisywanie kartki od słów “Marcin wraz z rodzicami mają przyjemność zaprosić……”. Następnie trzeba zamieścić dane osoby, którą zaprasza się na przyjecie. Można postawić na sposób formalny – np. ” zapraszamy Sz. P. Joannę Kowalską”, bądź luźny – ” zapraszamy ciocię Asię Kowalską”. Pamiętaj, że jedno zaproszenie na komunię może być wypisane dla kilku osób jednocześnie – np. dla małżeństwa z dziećmi.

Okazja, czas i miejsce przyjęcia

Po wpisaniu nazwisk zaproszonych osób trzeba wspomnieć o charakterze nadchodzącej okazji. Zaproszenie powinno jasno wskazywać, na jakiego typu przyjęcie przybyć mają goście. W tym celu na blankiecie warto zawrzeć zdanie “pragniemy zaprosić na uroczyste przyjęcie Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej” wplecione odpowiednio do kontekstu. Koniecznie wstaw także informacje o dacie, godzinie i miejscu uroczystości. Zamiast podawać dokładny adres kościoła, wpisz jego nazwę – np. “Ceremonia odbędzie się 2 maja 2021 r. o godzinie 16:00 w Kościele pw. św. Elżbiety w Gdańsku”.

Zobacz także – https://malafabryczka.pl/kategoria/zaproszenia-na-komunie/460

Opcjonalne elementy zaproszenia

Warto, by na kartce znalazły się też inne elementy ułatwiające organizację przyjęcia. Na dole zaproszenia na komunię wpisać można informacje o miejscu, w którym odbędzie się poczęstunek dla rodziny. Warto użyć sformułowania “Po uroczystości w Kościele zapraszamy na obiad w naszym domu / w restauracji [tu wpisać nazwę i adres]”. Istotne jest też zamieszczenie prośby o potwierdzenie przybycia. Ułatwi to ustalenie, jak duża liczba osób skorzysta z zaproszenia na przyjęcie. Do blankietu z zaproszeniem można tym samym dołączyć niewielki bilecik z wpisem “Prosimy o potwierdzenie przybycia do 15 kwietnia 2021 r. pod numerem tel. XXX”. Opcjonalnie, zaproszenie może zaczynać się od treści wierszyka, bądź modlitwy.

Czego zaproszenie na Komunię Świętą nie powinno zawierać?

Wymieniając elementy, o których nie można zapomnieć podczas wypisywania zaproszenia, warto wspomnieć także o informacjach, które nie powinny się w nim znaleźć pod żadnym pozorem. Do takich należy przede wszystkim wpis dotyczący preferencji odnośnie prezentów. Trzeba pamiętać, że Komunia Święta to nie wesele i ślub – inaczej podejść więc należy do organizacji tych uroczystości. Wysyłane gościom zaproszenie na komunię nie może niejako “zmuszać” ich do wręczania dziecku gotówki zamiast kupowania czekoladek, ponieważ nie o to chodzi w uroczystości. Komunia Święta jest przede wszystkim sakramentem i duchowym przeżyciem. W tym dniu głównej roli nie powinny odgrywać drogocenne upominki, a wspólne celebrowanie. Zamieszczanie na zaproszeniu informacji o preferencjach dotyczących prezentów jest zwyczajnie nie na miejscu.

Przed wypisaniem zaproszenia “na czysto” warto przygotować sobie własny szablon. Dzięki temu łatwiej rozplanować można nie tylko treść kartki, ale także układ tekstu. Pamiętaj, żeby w zaproszeniu zawrzeć nie tylko dane dotyczące zaproszonych osób, ale poinformować ich kiedy, gdzie i z jakiej okazji odbyć ma się świętowanie.

 

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*