Latest

Jak ubrać się na bierzmowanie?

ubiór na bierzmowanie

Bierzmowanie to jeden z najważniejszych sakramentów udzielanych w kościele katolickim. Cała ceremonia zwykle posiada bardzo elegancką i klasyczną oprawę, zatem wymaga też odpowiedniego stroju. Jak właściwie ubrać się na bierzmowanie?

Jak ubrać się na bierzmowanie – porady dla mężczyzn

Przyjmując sakrament bierzmowania należy wyglądać elegancko i dostojnie. Wiele parafii określa wymogi dotyczące stroju zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Mężczyźni najlepiej będą wyglądać w garniturze, który sprawdza się zawsze podczas uroczystości kościelnych. Idealny garnitur będzie w kolorze czarnym bądź granatowym czy szarym, bez zbędnych wzorów czy krzykliwych dodatków. Jeżeli nie chcemy zakładać garnituru, rozwiązaniem może być biała koszula i ciemne spodnie, najlepiej eleganckie. Do tego obowiązkowo trzeba założyć marynarkę i eleganckie buty. Cała stylizacja powinna pozostawać w stonowanych, raczej ciemnych barwach.

strój na bierzmowanie

strój na bierzmowanie

 

Jak ubrać się na bierzmowanie – porady dla kobiet

Kobiety zwykle podczas uroczystości kościelnych mają na sobie eleganckie sukienki – w przypadku bierzmowania również jest to trafny wybór. Zamiast sukienki można oczywiście zdecydować się na spódnicę i bluzkę. Ważne, aby strój był w miarę możliwości skromny i odpowiadał powadze miejsca, jakim jest kościół. W związku z tym nie są polecane zbyt krótkie kroje spódnic czy sukienek, a także duże dekolty czy sukienki bądź bluzki na ramiączkach. Jeżeli kobieta chciałaby założyć takową, koniecznie musi zadbać o okrycie wierzchni, które zakryje jej ramiona. Kobiety powinny także wybierać eleganckie buty – mogą być to szpilki, jednak nie na bardzo wysokim obcasie. Powodem jest po pierwsze wygoda, gdyż msza święta trwa stosunkowo długo, po drugie zaś zbyt wysoki obcas może wyglądać zbyt ekstrawagancko. Strój kobiety do bierzmowania musi być elegancki, jednak niekoniecznie chodzi tutaj o białą koszulę i granatową spódnicę. Ważne, aby sukienka czy spódnica oddawała powagę miejsca.

Jak powinien ubrać się świadek na bierzmowanie?

Świadek bierzmowania nie może zaniedbać swojego stroju. Pełni on bardzo ważną rolę podczas uroczystości, zatem musi wyglądać poważnie i elegancko. Generalnie świadka obowiązują takie same zasady, jak osobę przyjmującą sakrament bierzmowania. Bez względu na wieku czy płeć należy wyglądać schludnie i odpowiednio do sytuacji. Nie ma tutaj miejsca na zbyt luźne stroje, czyli dżinsy, trampki czy lekkie kurtki. Strój świadka powinien składać się z garnituru bądź też koszuli i eleganckich spodni. Natomiast strój świadkowej to sukienka lub spódnica, buty i torebka. Kobiety powinny unikać spodni, chyba że takich o eleganckim kroju. Pamiętajmy jednak, że kościół to nie miejsce na testowanie nowych stylizacji czy też pokaz mody. Tutaj liczy się jakość naszego ubioru, która pokazuje nasz stosunek do samego sakramentu bierzmowania. Elegancką stylizację można skompletować z tego, co na co dzień posiadamy w szafie, zatem nie trzeba wydawać majątku na nowe ubrania, aby wyglądać adekwatnie do sytuacji.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*