Latest

Ile na chrzest

na chrzest ile

Okazuje się, że uroczystość, na której należy pojawić się z prezentem, może być kłopotliwa. Od razu zaczynamy się głowić co podarować, a może lepiej przekazać pieniądze? Którakolwiek opcja by nie padała to zagwozdka zawsze i tak będzie – najpierw co kupić, a potem ile dać?
Ile dać w prezencie na chrzest? Najmniejsze kwoty
No właśnie. Jak gruba powinna być więc koperta na chrzest? Najlepiej nie przesadzić w żadną stronę, tzn. aby nie była za chuda, ale też i nie za gruba… czyli jaka? Przede wszystkim należy pamiętać, że chrzciny to zdecydowanie mniejsza i skromniejsza uroczystość niż na przykład ślub. Oczywiście, jest to wyjątkowy dzień zarówno dla samych rodziców jak i rodziców chrzestnych, ale też pozostałych przybyłych gości, dlatego wypadałoby swym prezentem podkreślić wagę tej chwili. Generalnie przyjęło się, że najniższe kwoty są „zarezerwowane dla osób, które w danym momencie nie mogą się poszczycić zbyt pokaźnym portfelem, na przykład studenci, osoby, które dopiero co rozpoczęły swoją przygodę z pracą i są na absolutnym początku tej drogi. Te najmniejsze kwoty wahają się od 100 do 200 zł. I jest to zdecydowane minimum, poniżej tych widełek po prostu nie wypada schodzić…. niżej zresztą już chyba się nie da…

Ile włożyć do koperty – prezent od rodziców chrzestnych

Jeśli chodzi o rodziców chrzestnych to tu „wymagania” nieco rosną. Rodzice chrzestni to drudzy po rodzicach dziecka najważniejsi goście na chrzcinach. Mają do wykonania ważne zadanie, nie tylko podczas samego chrztu, ale i później, gdy dziecko będzie już dorastać. Na nich spoczywa również obowiązek wychowywania chrześnicy lub chrześniaka, ale i niesienia pomocy czy dobrej rady. Prezenty nie są więc najważniejsze, ale miło jest, gdy się pojawią. A zatem by nie było żadnej „skuchy” warto jako chrzestny lub chrzestna włożyć do koperty 300-500 zł.

ile dać na chrzest

ile dać na chrzest

Jaką kopertę na chrzciny powinna wręczyć najbliższa rodzina?

Przyjęło się, że najbliższa rodzina powinna dać nieco więcej niż znajomi, czy dalsze kuzynostwo. I tak, dziadkowie na ten dzień powinni przygotować sumę 300-400zł, a najbliższe ciocie i wujkowie 200-300zł. To oczywiście kwoty umowne, okazuje się jednak, że chrzciny podobnie jak inne uroczystości, kierują się własnymi niepisanymi zasadami i lepiej ich przestrzegać, by przypadkiem nie poczuć się niekomfortowo.
Tak naprawdę to ile damy do koperty, zależy zupełnie od nas, od naszych możliwości. Najlepiej ofiarować tyle, na ile nas stać, spróbować trzymać się „środka”, bo wszelkie skrajności mogą być nie zawsze dobrze odebrane. Zbyta „duży” prezent mógłby wprowadzić niektórych rodziców w zakłopotanie. Bezpieczniej zachować zatem zrównoważone odejście.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*