Latest

Ile kosztuje ślub cywilny?

ślub cywilny koszty

Ślub cywilny okazuje się być znacznie mniejszym wydatkiem niż ślub kościelny. Zwykle organizowany w niewielkim gronie, w Sali Urzędu Stanu Cywilnego (USC), ewentualnie przy muzyce i lampce szampana. Co więcej, dla wszystkich którzy chcą zaoszczędzić przy tej okazji, nawet sam ubiór nie musi być tak szykowny. Panna młoda może pozwolić sobie tego dnia na przykład na koktajlową sukienkę, a pan młody wcale nie musi sięgać po garnitur skrojony na miarę. Ślub cywilny to uroczystość zwykle skromniejsza, co nie znaczy że nie będzie odświętnie tego dnia. Na pewno jednak może być taniej!

Ślub cywilny – koszt i dokumenty

Choć ślub cywilny to zdecydowanie mniejszy wydatek niż ślub kościelny, to jednak pewne, niewielkie koszty, należy również wziąć pod uwagę. Otóż opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł i jak podają źródła urzędowe jest uiszczana w dniu podpisywania zapewnień o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa.
Przy okazji warto wspomnieć tu o wymaganiach narzucanych przez USC, a są to:
1.stawiennictwo osobiste
2.dokumenty tożsamości do wglądu
3. W przypadku, gdy jedną z osób jest cudzoziemiec:
• Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą wraz z tłumaczeniem
• Odpisy aktów w zależności od stanu cywilnego:
– akt urodzenia,
– akt małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu lub z dokumentem potwierdzającym jego ustanie,
-akt zgonu poprzedniego małżonka
wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego,
• W przypadku cudzoziemca, który nie posługuje się językiem polskim wymagana obecność tłumacza przysięgłego przy składaniu zapewnienia.
O tych wymaganiach należy bezwzględnie pamiętać. Pozwoli to przejść przez ścieżkę urzędową bez żadnych poślizgów. A po co one komu tuż przed samym ślubem….
Przy okazji warto też wspomnieć, że w urzędzie mogą pojawić się pewne opłaty dodatkowe. Jeżeli na przykład para młoda zdecyduje się na to, by ślubowi towarzyszyła muzyka, to wówczas należy opłacić tę usługę i w zależności od urzędu będzie to koszt w granicach 50-150 zł.

Ślub cywilny w plenerze – koszty

Tak, tak… Sceneria może być jak ze snu lub przynajmniej z romantycznego filmu. Od pewnego czasu bowiem urzędy stanu cywilnego umożliwiają zawarcie związku małżeńskiego poza budynkiem USC, na przykład na plaży, nad jeziorem lub innym wymarzonym miejscu a wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego. Ślub w plenerze wiąże się jednak ze znacznie wyższymi kosztami niż w samym urzędzie. Koszt ślubu w wybranej przez nas scenerii będzie kształtował się na poziomie 1000zł. Dlaczego akurat tysiąc złotych? Otóż w uzasadnieniu do wspomnianej ustawy, zawarto informację iż: „do podstawy oszacowania kwoty opłaty dodatkowej przyjęte zostały nakłady na zakup kompletnego stroju dla kierownika urzędu stanu cywilnego wraz z akcesoriami odzieżowymi, usługami fryzjerskimi i konserwacją odzieży, nabyciem insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP oraz patery na obrączki wraz z usługami ich konserwacji”. W koszty te włączono również wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC, w celu zapewnienia ciągłości pracy urzędu oraz koszty dojazdu na miejsce uroczystości.

Ślub w plenerze – dodatkowe koszty

Oczywiście powyższe koszty dotyczą tylko samych opłat w USC. Narzeczeni jednak najczęściej pragną, by całość wyglądała jak najbardziej uroczyście i niepowtarzalnie, dlatego też często decydują się na dodatkową oprawę takiego ślubu. Warto wówczas przemyśleć kilka istotnych kwestii:
– krzesła dla gości – czy będą potrzebne, czy lepiej zrezygnować z takiego udogodnienia?
-zakup lub wypożyczenie stołu i krzesła, przy którym będzie siedział urzędnik udzielający ślub
– dekoracje – kwiaty, balony, girlandy świece – na ile ten element jest niezbędny, może wybrane przez nas miejsce nie wymaga dodatkowych „ozdób”, gdyż jest piękne i niepowtarzalne samo w sobie
– zadaszenie – czy jest niezbędne, czy jesteśmy pewni pogody? A może będzie szansa na szybką ewakuację w razie potrzeby. To bardzo istotna kwestia, zwłaszcza w okresach kapryśnej pogody
– muzyka – czy możliwy jest romantyczny ślub bez muzyki?
– oświetlenie – elektryczne, czy romantyczne świece, a może pora dnia w ogóle tego nie wymaga?
– kamerzysta i fotograf – czy chcemy zarejestrować wszystko na przysłowiowej „taśmie”, czy jednak wystarczą wspomnienia….
To, jakie ostatecznie będą koszty, zależy od nas samych, na ile chcemy i potrzebujemy dodatkowe akcesoria. Dobrze jest jednak pamiętać, że dla zapewnienia komfortu sobie i innym nie warto zawsze ograniczyć wszystko do minimum.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*