Latest

Co potrzebne do chrztu?

co potrzebne do chrztu

Chrzest to wielkie wydarzenie dla każdej chrześcijańskiej rodziny. To moment przejścia z jednego świata w drugi. Katolicy tłumaczą to w taki sposób, iż chrzest zmywa grzech pierworodny i wraz z aktem chrztu nowy wyznawca staje się częścią ich wspólnoty. Co ciekawe moment ten, wspólny jest dla różnych kościołów chrześcijańskich, nie tylko katolickiego, ale też protestanckiego, czy prawosławnego. Podniosłość tego święta bez wątpienia ilustrują przygotowania do tego dnia – specjalne ubranko, wybór rodziców chrzestnych, zaproszeni goście, uroczysty obiad. Wszyscy rozumieją, że tego dnia wydarzy się coś szczególnego i pragną przygotować się jak najlepiej. Największy obowiązek spoczywa oczywiście na samych rodzicach i rodzicach chrzestnych. O czym należy pamiętać, czego nie może zabraknąć podczas chrztu?

Chrzest – o czym należy pamiętać przygotowując się do chrztu?

Chrzest to ważne wydarzenie, jeśli więc chcemy, by świadkami tej uroczystości byli bliscy nam ludzie, warto ich najpierw zaprosić na tę okazję. Można uczynić to na dwa sposoby: Telefonicznie lub tradycyjnie – pocztą. Wariant drugi jest bardzo elegancki. Możemy bowiem zakupić lub sami wykonać ciekawe zaproszenia na chrzest i rozesłać tym wszystkim, z którymi pragniemy spędzić ten dzień. Wysłanie zaproszeń tradycyjną pocztą jest też o tyle dobre, że na zaproszeniu są wszelkie informacje dotyczące samej uroczystości – dzień, godzina, miejsce. Nikt więc nic nie pomyli. A my możemy mieć dodatkowo pewność, że zadbaliśmy o wszystko w najdrobniejszym szczególe.
Co potrzebne jest do chrztu – dokumenty
Przygotowując się do uroczystości chrztu należy pamiętać jeszcze o pewnych formalnościach Otóż zanim dziecko zostanie ochrzczone niezbędne są dokumenty, które należy dostarczyć do kancelarii parafialnej, w której malec będzie chrzczony. Potrzebne będą:
-akt chrztu
-akt ślubu kościelnego rodziców (Kościół Katolicki zezwala również na ochrzczenie dziecka w przypadku, gdy rodzice nie posiadają ślubu kościelnego, ale deklarują iż są osobami wierzącymi)
– dokumenty potwierdzające dane rodziców
– zaświadczenie z parafii zamieszkania, że określone osoby mogą pełnić funkcję ojca lub matki chrzestnej
– dane rodziców chrzestnych – imię i nazwisko, adres zamieszkania, wyznanie

Wyprawka do chrztu – co jest niezbędne

potrzebne rzeczy do chrztu

Potrzebne rzeczy do chrztu

Ubranko. Przede wszystkim dziecko należy w coś odziać i dobrze by było, by to był strój odświętny. Ale warto jednocześnie pamiętać, by nie przesadzić z ozdobami. Strój dla malca powinien być przede wszystkim wygodny, wykonany z dobrych jakościowo materiałów, dobrany do pogody i pory roku. Należy pamiętać, że podczas samej ceremonii chrztu będą chwile, by dziecko odsłonić, trochę rozpiąć jego ubranko, warto więc postawić na coś uniwersalnego i „łatwego w obsłudze”, tak aby dzieciątko się nie spociło, ale też zbytnio nie wychłodziło.
Buciki. Cóż ,w całej chrześcijańskiej ceremonii nie może zabraknąć odrobiny zabobonów. Ale czyż mało ich przy okazji innych świąt. Otóż okazuje się, że w wielu rodzinach jest przekonanie, że dziecko na chrzest powinno mieć buciki, aby potem w życiu nie chodziło boso. Prawda czy fałsz?… nie wiadomo, ale dziecku też można pozwolić na odrobinę elegancji, w końcu to jego święto.
Szatka do chrztu. Ten element chrzcielnego odzienia dziecko otrzymuje od matki chrzestnej tuż po przyjęciu sakramentu chrztu. Szatka powinna być biała na znak czystości i nieskazitelności.
Świeca do chrztu (sprawdź ofertę – https://malafabryczka.pl/kategoria/swiece-do-chrztu-recznie-robione/1601) O świecę powinien zadbać ojciec chrzestny i to on jest odpowiedzialny za jej zapalenie podczas ceremonii chrztu. Ogień jest dla chrześcijanina symbolem życia i odrodzenia. Symbolizuje wiarę, wewnętrzne oświecenie i życie duchowe w Chrystusie.
Kocyk. Może nie jest to niezbędny element podczas chrztu, ale warto mieć elegancki biały kocyk, który przyda się po prostu zawsze. Nawet już po całej ceremonii. Delikatny kocyk przyda się zawsze, nawet latem można dziecko lekko przykryć, by uniknąć chłodnego powiewu wiatru. Zimą ciepły kocyk to doskonałe zabezpieczenie przed wychłodzeniem organizmu.
Prezent. Ta uroczystość wymaga specjalnych prezentów. Co należy kupić w prezencie na chrzest? Tu sprawdzają się zawsze eleganckie ramki do zdjęć, albumy, srebrne łyżeczki, łańcuszki z medalikami lub krzyżykami, ale też bardziej „dziecięce” przedmioty, takie jak gryzaczki, lampki do pokoju, czy metryczki, ręcznie robione, przygotowane specjalnie dla malucha.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*