Jak powstaje ceramika?
Glina, to obok kamienia i drewna, jeden z najbardziej starych i wdzięcznych materiałów, które człowiek wykorzystywał i nadal wykorzystuje do rozmaitych celów. Jednym z nich jest ceramika – tworzona od wieków, zachwycająca i niepowtarzalna. Jak powstaje ceramika artystyczna? Niezbędne są dwa „składniki” – glina i piec, a reszta to już dodatki, chociaż nadal bardzo istotne. Aby ceramika powstała masa ceramiczna, której podstawowym budulcem jest glina musi być odpowiednio przygotowana. Dodaje się do niej najczęściej kwarc, skaleń, kaolinit, piasek i wodę. W zależności od przeznaczenia wyrobów ceramicznych składniki masy miesza się w różnych proporcjach. Następnie z gotowej masy ceramicznej tworzy się określone kształty i przedmioty. Formowanie kształtów może odbywać się na tradycyjnym kole garncarskim albo poprzez wlewanie masy do form. Aby przedmiotom nadać większą trwałość poddaje się je wstępnemu wypaleniu. Na tym etapie tworzenia można już nieco poszaleć, a mianowicie oddać się dekoracji, stosując odpowiednie pisaki lub stemple, a można także i szkliwo. Tak przygotowane przedmioty ponownie trafiają do pieca na 12 godzin i voilà! Tak oto powstała ceramika artystyczna!
Ceramika artystyczna rękodzieło
Artyści o swoich doświadczeniach z gliną mówią, że w pracy z tym tworzywem jest coś niezwykłego, iż bardzo wycisza i uspokaja, że chwile te to furtka do wyobraźni, która rozbudza zmysły, inspiruje i daje moc tworzenia. Ceramika artystyczna – rękodzieło to dla nich pole do uwolnienia pasji i ekspresji. Każdy z etapów pracy bywa fascynujący i jak sami rzemieślnicy twierdzą nigdy nie wiedzą dokąd zaprowadzi ich wyobraźnia i impuls tworzenia. Często zdarza się, że rysunek, który jest papierowym projektem danej pracy, mocno odbiega od efektu końcowego. Ceramika artystyczna – rękodzieło jest to więc przygoda pełna emocji, intuicyjnej kreacji i także oczekiwania. Sam artysta również zawsze czeka z niecierpliwością, jak całość się zakończy i jak będzie prezentował się ostatecznie jego produkt.
Talerze – ceramika artystyczna
Jednym z najchętniej wytwarzanych przez artystów produktów ceramicznych są właśnie talerze-ceramika artystyczna. Talerze są o tyle wdzięcznym przedmiotem w produkcji, że daje wiele zastosowań. Talerze nie tylko mogą służyć do serwowania obiadów czy deserów, ale talerze – ceramika artystyczna świetnie sprawdzą się też jako patery, mydelniczki, ozdobne talerze na ścianę, czy podstawki pod świece. Talerze ceramiczne to prawdziwe dzieła sztuki. W zależności od wybranej techniki dekoracyjnej, będą różnie się prezentowały. Talerze takie mogą być malowane jakimś określonym wzorem, barwione nieregularnie lub wzór może być naniesiony przy pomocy stempla. Wszystkie te metody ostatecznie pozwalają uzyskać niezwykle urokliwe naczynia.
Ceramika artystyczna – rękodzieło na co dzień i od święta
Ceramika artystyczna to niesamowicie praktyczne przedmioty. Z ceramiki można bowiem wyczarować nie tylko cudne talerze, ale też i kubki, filiżanki, dzbanki, tace, doniczki, świeczniki i całą masę innych fantastycznych przedmiotów. Naczynia ceramiczne to doskonały wariant jako codzienna zastawa stołowa, ale też niezapomniany i oryginalny prezent. Warto takim rękodziełem obdarować swoich bliskich!
Be the first to comment